Moje książki o smokach: "Na tropach smoka wawelskiego", "Smoki i smokobójstwo" oraz "Smok wawelski w kręgu mitu i historii"

 

 

 

 

Napisałem kilka książek na temat smoków. W 2106 roku wydałem książkę pt. Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie historycznej zagadki, w 2015 roku wydałem książkę pt. Smoki i smokobójstwo, a w 2012 roku książkę pt. Smok wawelski w kręgu mitu i historii.

 

Marek Sikorski

Na tropach smoka wawelskiego.Rozwiązanie historycznej zagadki

Wydawnictwo Sativa Studio 2016 r.

ISBN 978-83-939333-8-9

 

Spis treści

 

Od autora
Skandal w Krakowie
O kościach smoka na Wawelu
Wincenty Kadłubek pisał o potworze
Spór o smoka wawelskiego
O Smoczej Jamnie inaczej
Zagadka smoczego pomnika
Smok chce pożreć Polonię
Wybrana bibliografia

 

 

Pokonanie smoka wawelskiego jest sławnym mitem narodowym. Bajeczna opowieść o tym oraz o Kraku – legendarnym władcy –  obrazuje zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem. Źródła do dziejów kultury narodowej wskazują, że Polacy byli kiedyś z tego dumni.

Pewnym paradoksem tej bajecznej opowieści jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór.

W dziejach polskiej historiografii doszło do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego. Kiedyś pisano i to nawet w poważnej literaturze, że to niby Krak walczył i pokonał smoka, a źródła historyczne podają coś innego.

Wincentemu Kadłubkowi, autorowi najstarszego tekstu o tej postaci, nie chodziło o bajki, lecz o zupełnie inną sprawę i to poważną.

O smoku wawelskim wspominali w swoich dziełach zagraniczni dawni uczeni, historycy i przyrodnicy. Jednakże nie był jedynym potworem krakowskim.
Rzekomy pomnik smoka wawelskiego koło Smoczej Jamy w Krakowie przedstawia zupełnie coś innego, niż to, o czym powszechnie się mówi.

Znany obraz Witolda Pruszkowskiego Smok podwawelski kryje w sobie pewien sekret, który zawiera wielkie przesłanie narodowe. O tym jest ta książka!

 

 

 

 ...

 

Marek Sikorski,

Smoki i smokobójstwo,
Wydawnictwo Sativa Studio 2015 r.

 

 

Spis treści

 

Wprowadzenie do świata potworów i smoków

Smok straszył w grobowcu

Pożytek z kości, sadła i krwi smoka

Sekrety smokoznawców

Smok w świecie antycznym

Potęga i upadek smoka w chrześcijaństwie

Święci smokobójcy i pobożne dziewice

Szlachetni pogromcy smoków

Smoki istnieją, lecz smokobójstwo jest już zabronione

 

 

 

 

Przez wiele stuleci uważali uczeni i teologowie, że smoki istnieją i mają szatańskie pochodzenie. Opowiadano, że spotykano je w morzu, w powietrzu, w górach, w świecie podziemnym, a nawet w grobowcach. Smokoznawcy pisali o własnościach leczniczych smoczych kości i sadła oraz smoczej krwi. Dawny świat był przekonany, że u jego początków miała miejsce kosmiczna walka bogów i herosów ze smokami. Idea smokobójstwa pojawiła się też w chrześcijaństwie. Wielu Świętych Pańskich i kilka Błogosławionych Dziewic oraz niektórzy pobożni rycerze pokonywali te diabelskie stwory. Według biblijnej wizji końca świata zostanie smok pokonany na zawsze. Różne smocze historie mają też swoje przyrodnicze uzasadnienie, a świat nauki odkrył istnienie smoków, ale zabroniono ich zabijania. O tych i innych smoczych osobliwościach jest ta książka.

 

...

 

 

Marek Sikorski

 Smok wawelski w kręgu mitu i historii,

Wydawnictwo Sativa Studio 2012

 

 

Spis treści

 

Wprowadzenie

Rozważania o kościach smoka

Smoczy świat

Chwalebne smokobójstwo

Wincentego Kadłubka wizja potwora

Nadchodzi smok

Mroczna strona Smoczej Jamy

Sekret smoczego pomnika

Dziewica i smok

 

 

 

 

 

 

Niektórzy wspaniali ludzie uważają,  że śmieszną sprawą jest zajmowanie się smokiem wawelskim. W takim razie dlaczego wielcy polscy historycy pisali o smoku wawelskim i to bardzo poważnie?

Smok wawelski – to sławny kiedyś narodowy mit, który dziś sprowadzony został do świata mizernych bajek. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej.

Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o Kraku – legendarnym władcy jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem.

Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór.

Nie każdy potwór musiał być smokiem! Dlaczego doszło w polskiej historiografii do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego?

Dlaczego przez wiele stuleci pisano, że to niby Krak pokonał smoka, chociaż źródła historyczne mówią co innego?

Z jakiego powodu pisali o tej bajecznej historii katoliccy duchowni? Czy Wincentemu Kadłubkowi chodziło tylko o bajki ? Chyba nie?!

Z jakiej przyczyny wspominali o smoku wawelskim dawni słynni przyrodnicy – znawcy smoków?

Co właściwie przedstawia rzekomy pomnik smoka wawelskiego w Krakowie? Jaki sekret kryje w sobie obraz Witolda Pruszkowskiego „Smok podwawelski”?

O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego jest ta książka!

 

...

 

Wydałem też wiele innych książek, na ich temat zob.:

 

www.mareksikorskiksiazki.blogspot.com

 

 

 Pozdrawiam!

Marek Sikorski